Валеологія

Валеологія – (від лат. valeo – бути здоровим) – наука про індивідуальне здоров’я людини, що включає вивчення етіології та діагностики якості та кількості здоров’я індивіда. В системі оздоровчих заходів передбачаються відповідні дії, що корегують спосіб життя людини, для збереження та зміцнення здоров’я.

Сон
Сон повинен бути повноцінним – тобто, прокинувшись зранку, людина повинна почувати себе відпочивши, активною та бадьорою. Важливо, щоб фази короткого періоду (5-10 хв. з швидким рухом очних яблук та наявністю сновидінь) та довгого періоду сну (40-60 хв. з повільним рухом очних яблук – “глибокий сон”) чергувалися правильно. Загальна тривалість сну в середньому повинна складати 8-9 годин для дітей шкільного віку, 7-8 годин – для дорослої людини. Але є ще індивідуальні потреби організму, які не можна ігнорувати. Після перенесених захворювань, при напруженій фізичній або розумовій праці тривалість сну може подовжуватися або навіть навпаки – скорочуватися, але головне, щоб сон залишався якісним.
Для повноцінного сну необхідно засинати до 23-24 години. Саме в цей час доби проходить перехід всього організму в наступний цикл – нову добу. Запускаються механізми відновлення, виділення певних гормонів та ферментів.
Деколи ми рекомендуємо денний відпочинок – можна подрімати в обідній час. Часто достатньо 30 хвилинного сну, щоб знову інтенсивно працювати.
При безсонні зазвичай призначають барбітурати, але крім звикання вони викликають зниження рівня кальцію. Допомагають заснути: Вітамін В6, (приймає участь в утворенні серотоніну), Кальцій та Триптофан (амінокислота). Саме тому призначають комплекси вітамінів групи В або Кальцій перед сном для покращення засинання. Найбільша кількість триптофану знаходиться в м’ясі індички – тому бутерброд із цим м’ясом може слугувати домашнім засобом від безсоння. Трав’яні чаї необхідно підбирати індивідуально!
Для хорошого сну також необхідно: провітрене приміщення, зручне, але не надто м’яке, ліжко , бажана повна тиша та темнота. Добре, якщо у спальні відсутній телевізор, також треба обмежити перегляд телепрограм, особливо новин або фільмів з елементами насилля перед сном. Не виясняйте відносин перед сном!
Залиште всі проблеми на роботі, прогуляйтеся перед сном з коханими, дітьми, собакою. Кохання – найкращі ліки, тож інтимні стосунки із коханими є найкращим “снодійним”. Послухайте музику – класика, медитативна музика чи інша – на Ваш розсуд. Помоліться або промедитуйте.
І спокійної Вам ночі!

Вправи для хребта
“Гойдалка”
Лягти на спину на підлогу (на килим чи підстилку) чи тверду поверхню. Зігнути ноги в колінах, підняти і привести їх до тулуба. Обхопити руками коліна. Робити покачування – гойдання на спині імітуючи вправу “кувирок”.
“Берізка”
Вихідне положення – лежачи на спині на підлозі чи твердій поверхні. Підняти ноги, не згинаючи, під кутом 90 до тулуба і тягнутися носками ніг вгору, при цьому допомагаючи собі руками, зігнутими в ліктьових суглобах та підставляючи руки під поперек (підтримуючи його).

Вправи для вен та судин ніг
1. Зняти взуття і босоніж пройтись по підлозі – 2 кроки на носочках, 2 кроки на п’ятках. Кількість – скільки й років життя. Починати вправи краще поступово збільшувати кількість – тобто, спочатку 10 разів, 15, 20 і т.д.
2. Пройтись теж босоніж на боковій внутрішній а потім і зовнішній поверхні стоп. Кількість та ж сама як і в 1 вправі.
3. Встати на носочки і різко опуститися на п’ятки разом обома ногами, ніби вдаряючи по підлозі. Кількість та ж сама як і в першій вправі.

Меню